Kurylski Bobtail - Informacje o rasie

Kurylski Bobtail to rasa, która powstała w zupełnie naturalny sposób, bez jakiejkolwiek ingerencji człowieka. Cechą charakterystyczną rasy jest skrócony ogon – pompon, który ukształtował się poprzez dominujący gen na skutek mutacji. Kolejną cechą, wyróżniającą Kurylskiego Bobtaila spośród pozostałych ras, są dłuższe od przednich, bardzo mocne, kończyny tylne, które sprawiają, że ruchy tego kota są kołyszące oraz umożliwiają wskakiwanie na wysokie odległości.

Sylwetka Kurylskiego Bobtaila jest bardzo silna i zwarta, głowa mocna, w kształcie trapezu o szeroko osadzonych uszach, zakończonych u niektórych osobników pędzelkami.  Waga osobników płci żeńskiej wynosi około 4-5 kg, natomiast samce osiągają masę od 5-7 kg.

Rozróżniamy dwie odmiany tej rasy: krótką i długowłosą. Jeżeli chodzi o kwestie umaszczenia, kurylskiego bobtataila możemy spotkać w prawie całej gamie kolorystycznej z wyjątkiem koloru czekoladowego, cynamonowego, liliowego oraz point.

Charakter

Kurylski Bobtail to mieszanina subtelności, wdzięku i inteligencji oraz fascynującej dzikości. Wszakże ukształtowała go sama dzika przyroda Wysp Kurylskich. Lata izolacji oraz życie w sąsiedztwie człowieka sprawiły, że koty te są bardzo samodzielne. To bardzo żywiołowe zwierzęta, ruchliwe z ogromnym temperamentem. Są bardzo przyjacielskie, uczuciowe i przywiązane do swojego opiekuna. Uwielbiają każdy rodzaj zabawy. Nie są to koty agresywne, niszczycielskie. Nie mają również niebezpiecznych zapędów, pod warunkiem, że swój nadmiar energii wyładują na drapakach, zabawkach, a także na igraszkach z właścicielem.

Kurylski Bobtail to kot o niezwykłej inteligencji i wysokiej komunikatywności. Dodatkowo chętnie i łatwo się uczą. Podążają za swoim właścicielem po domu, aby nie przegapić czegoś ciekawego. Lubią mieć wszystko „na oku”. Stają się prawdziwymi członkami rodziny. Egzystują harmonijnie z życiem rodziny, a nie tylko własnym. Starają się być zawsze w centrum wydarzeń, choć zaistniałą sytuację obserwują z boku.

Rasa ta powstała w sposób naturalny, więc jest niezwykle zdrowa. Na przestrzeni 30 lat planowej hodowli, nie stwierdzono występowania wad i chorób genetycznych.